„Bola láska, bola, medzi nama dvoma…“

Výběr lidových písní na CD s titulem Písně milostné a láskyplné je výjimečný, i když žádné „nové“ písně nepřináší. Mimořádným jej činí hudební výběr i doprovodný text. Autorka projektu Jitka Novotná zařadila do alba písničky ze Slovácka, z Horňácka, Dolňácka i Podluží. Tedy z regionů, kde lidová hudba stále žije nejen v pořadech folklorních souborů, ale např. ve výuce hudebních škol i „jen tak“ mezi lidmi. Zdálo by se, že k rozsáhlé produkci na dané téma snad ani nelze nic objevného dodat. Album však dokazuje opak. Především proto, že písničky patří k nejpěknějšímu, co na milostné motivy v lidové tvorbě na jižní Moravě vzniklo. Výtečný je i výběr interpretů – sólistů, muzik i primášů zvučných jmen. A konečně – je úlevné zas po čase slyšet, jak lidová písnička doopravdy vypadá, jaká doopravdy je. Na tomto albu ji žádný úpravce nepřizpůsobil dle střihu folkových, rockových či jiných mód. (Přitom samozřejmě nezatracujme dobré, invenční úpravy.) Takhle čisté a krásné písničky slýcháme snad už jen ráno na stanici Vltava. Jitka Novotná prokázala odbornou výbavu, orientovanost v oboru, vkus a schopnost sestavit desku už při přípravě profilového CD uherskobrodského souboru Olšava s primášem a zpěvákem Lubomírem Málkem. Také na tomto nosiči má Olšava reprezentativní zastoupení půvabnými čísly z moravských Kopanic.

Písně pocházejí vesměs z rozhlasových snímků, autorka projektu přitom v předmluvě přiznává, že původně měla v úmyslu vybírat pouze z nahrávek BROLNu, ale sám námět si nakonec řekl o širší záběr. Výběr se tak neochudil o výsostné výkony - ať hlasové či nástrojové – legendárních souborů, hudců, sólových zpěváků i sborů. Z dnes už historických nahrávek zní vedle BROLNu a Olšavy např. Danaj, Hradišťan (s primáši Jaroslavem Staňkem i Jiřím Pavlicou), Kunovjan, Břeclavan, hlasy Dušana Holého, Zdeny Hovorkové, Jožky Černého, Vlasty Grycové, Magdaleny Múčkové a dalších.

Buklet v sličné grafické úpravě přináší fundované úvodní slovo autorky, věcné informace o nahrávkách a citlivě vybrané četné dobové fotografie folklorních souborů ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Zaujme i uvedením všech textů písní. Jsou průvodcem po křehkých příbězích lásky, výpovědí o toužení, naději, radosti i smutku, o malých, ale silných dramatech lásky, která nikdy nezevšední. Jejich naléhavou krásnou byli zaujati třeba i básníci František Halas a Vladimír Holan, když vydali soubor české lidové poezie Láska a smrt; CD Písně milostné a láskyplné tuto sbírku v mnohém připomíná. Přinejmenším silným vztahem autorů a spolupracovníků alba k lidové písni, vědomím jejích nestárnoucích hodnot a osobním nasazením, s nímž bylo vytvořeno.

(ap)
 
    © Copyright Jitka Novotná 2007
Designed by Genetrio