Co je dobré

Jitka Málková, nová moderátorka Dobrého rána

Miluje moravský folklor, pochází z Uherského Brodu a vystudovala dvě vysoké školy. Vědomostní vybavení a vstřícné přátelské chování považuje za samozřejmý základ jakékoli profese. Hudba, tanec, jazyky a komunikace ji provázejíživotem. Jitka Málková je tiskovou mluvčí Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Kdysi bylo alfou a omegou jejího života zpívání a tancování v uherskobrodském souboru Olšava. Nyní se pohybuje mezi televizí a rozhlasem. Naobrazovce spolu s Alešem Cibulkou moderuje Dobré ráno a na kávu přijímá pozvání až po půl deváté.

DOBRÉ SLOVO

Z dětství se mi okamžitě vybavuje laskavé slovo mé babičky a osobitý tón jejích pohádkových příběhů. Protože jsem byla nenasytná posluchačka, dohnala jsem babičku až k vymýšlení zcela originálních epizodek. Třeba o tom, jakkočička vařila koťátkům vepřo knedlo zelo. Uměla to tak barvitě vylíčit - určitě i díky svému kuchařskému kumštu, že jsem tu pohádku milovala víc než všechny Zlatovlásky a Popelky. Uklidňující ženské slovo s babičkovskými,potažmo mateřskými prvky je tak blahodárné... Maminka se slovem pracuje ve své každodenní profesi, je učitelkou v mateřské škole. Obdivuji, jak se dokáže dramaticky a zároveň bez afektu zhostit pohádkových předčítání dětem předusnutím. Miluji také čtené slovo v rozhlasových hrách a pohádkách. Moc mě mrzí, že mluvené slovo zatlačuje trh do pozadí, preferována je hudba, leckdy prapodivných kvalit. Nemám ráda slovo rychlé, slovo zběsilé, jakoby zakaždou cenu dynamické. Chybí mi prostor k zamyšlení; přitom bychom mohli a měli naslouchat tolika lidem, kteří nás mohou životně obohatit.

DOBRÝ ČAS

Pokud je to jen trochu možné, odjíždím k rodičům na Moravu nebo do východních Čech k rodičům mého přítele. Jezdíme na kole, chodíme na procházky, hrajeme tenis, plaveme. Na konci loňského roku jsem po deseti letech vytáhlabrusle - docela to šlo, byla legrace! Hlavně musím být co nejvíc v přírodě, zbavuje mě všech pražských chmur. V"matičce"v tomto ohledu docela strádám. Ještěže je Divoká Šárka, Petřín nebo třeba obora Hvězda.

DOBRÁ HUDBA

Odkojená jsem folklorem. Přes hru na housle jsem si postupně nacházela cestu i k hudbě klasické. Za své současné sepětí s rozhlasovými symfoniky jsem osudu vděčná. Díky svému příteli, jinak flétnistovi České filharmonie,poznávám jazzovou hudbu. Prostřednictvím sestry Taťánky přicházím k hudbě popové a muzikálové. Ztělesnění pěvecké dokonalosti v mých očích představují například Barbra Streisandová či Frank Sinatra. Málem bych zapomněla nahudbu latinskoamerickou, která mně dokáže navodit pohodovou náladu. Zuzana Navarová či Španělka Ana Belén mě fascinují. Jsem ráda, že španělštinu ovládám, je okouzlující sama o sobě. No a ve spojení s líbivými melodiemi apodmanivými rytmy - nádhera! Iv dobré náladě si ráda zpívám mollové táhlé moravské písničky. Svou poetikou a něhou si mě získaly i mnohé koledy - klidně uprostřed léta... Občas mi do úst"naskočí"písně Gershwinovy,muzikálové melodie nebo nějaká ta španělská.

DOBRÝ ČLOVĚK

V dnešní době často smutně pokřivených vztahů mezi lidmi jsem vděčná za pouto, které existuje mezi mnou, mými rodiči a mou sestrou. Je krásné vědět, že za nimi mohu kdykoli přijít a podělit se o radosti i smutky. Velkou oporumám ve svém příteli a jsem šťastná, že i on vzešel z harmonického rodinného prostředí. Věřím, že jednou budeme schopni vytvořit podobné zázemí našim dětem. To bych si přála.

DOBRÝ SKUTEK

Já bych si přála, abychom se už odpoutali od svého škarohlídství, rozladěnosti, chladu, získali víc šarmu a rozjasněného pohledu. K lidem se snažím chovat hezky - dříve bezvýhradně, dnes už vím, že jen k těm, kteří si tozaslouží. Snažím se takové vyhledávat. Jsme tak zvláštní, když obyčejné pousmání leckdy hodnotíme jako úchylnost. Nedávno jsem jela metrem - malý chlapeček loudil na mamince bonbon. Ta prohledala celou kabelku, žádný nenašla, atak jsem mu podala svůj. Malý byl samozřejmě spokojen, ale maminka se na mě dívala rozpačitě, možná is trochou nedůvěry.... Chtěla bych, abychom byli více lidmi. A to přirozeně, bez onoho absurdního studu a ostychu. To by bylodobré.
 
   © Copyright Jitka Novotná 2007
Designed by Genetrio